Dożynki powiatowo-gminno-parafialne Tuliszków 2024'

Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki Tuliszków 2023. Z dziękczynieniem za rolniczy trud

Tuliszków był gospodarzem powiatowo-gminno-parafialnego święta plonów, które rozpoczęła dziękczynna msza w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wita. Po niej, uroczystość przeniosła się na miejski stadion. Był konkurs kulinarny na „Eko stoisko KGW Powiatu Tureckiego”, w którym wygrała ekipa KGW Smaszew. Wyłoniono również powiatowych mistrzów w dojeniu krowy oraz w przeciąganiu liny. Honorową rolę dożynkowych starostów pełnili Natalia Radzimska ze Smaszewa i Przemysław Zajdlic z Wróbliny.

Tuliszków był gospodarzem powiatowo-gminno-parafialnego święta plonów, które rozpoczęła dziękczynna msza w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wita. Po niej, uroczystość przeniosła się na miejski stadion. Był konkurs kulinarny na „Eko stoisko KGW Powiatu Tureckiego”, w którym wygrała ekipa KGW Smaszew. Wyłoniono również powiatowych mistrzów w dojeniu krowy oraz w przeciąganiu liny. Honorową rolę dożynkowych starostów pełnili Natalia Radzimska ze Smaszewa i Przemysław Zajdlic z Wróbliny. Nie zabrakło muzycznej uczty – na scenie wystąpiły Młodzieżowy Zespół Wokalny oraz Żeńska Grupa Wokalna Fermata – obie formacje działają przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie. Na deser wystąpiła gwiazda wieczoru, którą był Kasztelan Band Project. Muzycy zaproponowali publiczności dobrą zabawę z przebojami Budki Suflera oraz Krzysztofa Krawczyka.

Z bochnem chleba przez Tuliszków

Pogoda w niedzielę 3 września sprzyjała radosnemu świętowaniu, które wiąże się z tradycyjnym zakończeniem żniw. Wpierw za plony dziękowano Bogu i rolnikom w kościele pw. św. Wita, gdzie mszę koncelebrowali ks. prałat Stanisław Nowak – proboszcz parafii w Tuliszkowie, ks. prałat Marek Kasik – proboszcz parafii NSPJ w Turku oraz ks. prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie.

Z kościoła barwny korowód starostów dożynkowych, delegacji wieńcowych i gości przy dźwiękach orkiestry, prowadzony przez wóz strażacki, przystrojone rolnicze ciągniki i grupę Klubu motocyklowego Lis oraz Mażoretki Tuliszków przemaszerował na stadion, gdzie dożynkową pieśnią przywitał wszystkich zespół seniorów „Jesień”.

Zgodnie z tradycją, starostowie dożynkowi wręczyli bochen chleba Krzysztofowi Romanowi – burmistrzowi Tuliszkowa oraz staroście powiatu tureckiego Dariuszowi Kałużnemu, apelując by dzielili nim tak, aby nikomu go nie zabrakło.

A tym roku starościną była Natalia Radzimska ze Smaszewa, która jest osobistą synową pani sołtys Barbary Radzimskiej. Natalia gospodarzy wraz z mężem Tomaszem na 50 hektarach, z których część gruntów to dzierżawy. Gospodarstwo przejęte po rodzicach nastawione jest na produkcję mleka, rocznie jest to wielkość 360 tys. litrów. W gospodarstwie trzymanych jest 45 sztuk krów mlecznych, hoduje się jałowiznę i 20 opasów rocznie. Natalia i Tomasz mają dwoje dzieci: Kingę i Wiktora.

Z kolei starostą dożynkowym był Przemysław Zajdlic z Wróbliny. Pan Przemek przejął schedę po rodzicach od siostry w 2017 roku. Wspólnie z dziewczyną Aleksandrą Bocianowską oraz bratem Robertem gospodarują na 35 hektarach. Część z tego stanowią grunty dzierżawione. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę gęsi (8 tysięcy sztuk rocznie) oraz kaczek (rocznie 50 tys. sztuk), a także bydła rzeźnego rasy Limousin, którego stado liczy rocznie od 35 do 40 sztuk.

Na zaproszenie organizatorów, a więc Gminy i Miasta Tuliszków, Powiatu Tureckiego, Parafii pw. św. Wita a także Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie odpowiedziało spore grono gości. Kalendarz wyborczy sprawił, że zjawiło się wielu polityków, w tym między innymi Ryszard Bartosik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłowie Witold Czarnecki i Leszek Galemba oraz Tomasz Nowak. Przybyli również przedstawiciele instytucji rządowych z Turku, Konina i Poznania, swoich przedstawicieli delegowali wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Popołudniu do tego grona dołączył również Michał Kołodziejczak z Agro Unii, który jednak nie zabrał publicznie głosu, a agitację zakończył na bezpośrednim kontakcie z ludźmi.

Rolnicy jak sól, nadają smak

Burmistrz Krzysztof Roman w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do postaci Janusza z Tuliszkowa, będącego symbolem miasta. Podkreślił znaczenie tego średniowiecznego dyplomaty i rycerza dla ówczesnej Europy oraz formowania się organizmu polityczno-gospodarczego jakim była I Rzeczpospolita. Podkreślając trud rolników, nazwał ich solą ziemi, bo podobnie jak ona nadają smak, całemu społeczeństwu.

– Bez nich nie byłoby wolności, bo nie byłoby niezależności żywnościowej Polski. Dożynki to tradycja, przypominająca nam właśnie, że bez bochenka chleba, w którym łączą się tysiące ziaren, nie byłoby życia – mówił burmistrz. Dodał, że w Tuliszkowie spotkano się, by świętować to dziękczynienie. Rolnikom, którzy podjęli decyzję, żeby zostać na roli i Bogu za łaskę tegorocznych plonów, a także przyrodzie za to, że umożliwiła je zebrać pomimo całej jej nieprzewidywalności w postaci suszy, przymrozków czy gwałtownych ulew. Na koniec burmistrz podziękował też mieszkańcom gminy i miasta Tuliszków za gościnę, jaką przygotowali przybyłym na uroczystość dożynkową.

Nie miałaby ona takiego kolorytu, gdyby nie delegacje wieńcowe z całego powiatu. Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło 9 wieńców: z gminy Brudzew, Dobrej, gmin Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek i Władysławów oraz gospodarzy, czyli gminy i miasta Tuliszków, zaś Starostwo Powiatowe w Turku reprezentował wieniec zespołu „Razem” z gminy Brudzew. Jury nie mogło zdecydować inaczej, jak nagrodzić wszystkie prace.

Dożynki w Tuliszkowie stały się również okazją do uhonorowania 16 rolników z powiatu tureckiego medalami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”.  Otrzymali je: Zbigniew Michał Szczepuła, Wiesław Pilarski, Marcin Opas, Tomasz Jan Górski, Wiesław Tomczak, Krzysztof Pietrzak, Łukasz Kałużny, Marek Kowalczyk, Stanisław Sekura, Przemysław Białek, Roman Kwietniewski, Maciej Drzewiecki, Marcin Czaja, Eugeniusz Piekarski, Marek Kościelak oraz Zenon Wieczorek.

Przy okazji obdarowano również trzy jednostki OSP z powiatu tureckiego, które otrzymały zestawy przedmedyczne: Natalia, Słodków i Gadowskie Holendry z gminy Tuliszków.

W konkursie na „Eko stoisko” powiatu tureckiego wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich z Gąsina (gmina Przykona), Rudy, Wymysłowa oraz Ogorzelczyna i Wróbliny (gmina Tuliszków), a także Russocic (gmina Władysławów). Trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Kasztelanki” z Wyszyny, drugie KGW w Małoszynie z gminy Władysławów, a pierwsze przypadło KGW Smaszew z gminy Tuliszków.

Lina należała do Malanowa

Wyłoniono również powiatowych mistrzów w dojeniu krowy (oczywiście sztucznej) oraz w przeciąganiu liny. W pierwszym przypadku wygrał Paweł Maciejewski z Dziewiątki, reprezentujący gminę Kawęczyn. Drugie miejsce zajął zastępca burmistrza Dobrej Przemek Tomczak, a trzecie „wydoił” Piotr Piekarski, prezes OSP Wielopole w gminie Tuliszków. Z kolei mistrzami powiatu w przeciąganiu liny zostali faworyci – zawodnicy z gminy Malanów, którzy również przed rokiem byli bezkonkurencyjni. W rozgrywce finałowej wygrali z drużyną gospodarzy – Tuliszków wywalczył więc drugie miejsce. Trzecie zajęła reprezentacja z gminy Kawęczyn.

W muzycznej części przed publicznością zaprezentowały się zespoły działające przy naszym domu kultury. Gwiazda wieczoru – Kasztelan Band Project zaprosił wszystkich do zabawy przy największych przebojach Budki Suflera i Krzysztofa Krawczyka. Wystąpiła również Żeńska Grupa Wokalna Fermata oraz Młodzieżowy Zespół Wokalny. Całość zakończyła zabawa taneczna.

GALERIA