Dni Tuliszkowa 2023

Oprócz Turnieju Sołectw, w niedzielę 9 lipca, czyli podczas drugiego dnia święta miasta, na scenie pojawili się Piękni i Młodzi Dawid Narożny. Wokalista w towarzystwie dwóch pięknych kobiet (w tym swojej żony) rozgrzał publiczność, zwłaszcza, że dwa utwory wykonał z udziałem Tuliszkowskich Mażoretek. Zgromadzeni na stadionie miejskim prawie oszaleli z tego powodu, a fanki Narożnego w grupie mażoretek w podziękowaniu za występ wręczyły mu piękny dyplom. Po nim mieliśmy okazję w plenerze usłyszeć największe przeboje Budki Suflera w wykonaniu Kasztelan Band Project. A na zakończenie na scenę wkroczył ukraiński żeński tercet MIRAMI, z którym publiczność zaśpiewała gromko Hej! Sokoły, czyli Dumkę na dwa serca. Dzień wcześniej, najjaśniej zaświeciła na firmamencie Tuliszkowa główna gwiazda wieczoru, którą był raper Jakub Birecki, znany jako B.R.O. Zanim wyszedł na scenę, usłyszeliśmy z niej muzyków z turkowskiej grupy 3 POTRZY, pojawiła się na niej również plejada miejscowych gwiazd.

Jeszcze będzie pięknie, przegonimy mrok

Pierwszy dzień z gwiazdami

Wykonywany przez B.R.O. utwór „Jeszcze będzie pięknie”, to jeden z najczęściej odtwarzanych kawałków muzycznych w polskich rozgłośniach radiowych, a fragment tekstu: „Wiem, że jeszcze będzie pięknie, przegonimy mrok, przegonimy całe zło” – stał się również przesłaniem pierwszego dnia święta miasta. Gościliśmy tego dnia również znakomitych muzyków i wokalistów z 3POTRZY. W skład grupy z Turku wchodzą: Marcin Kwietniewski – gitara bas, Paweł Majewski – gitara prowadząca, Paweł Wierzbicki – perkusja oraz młodzież – Hanna Harasna i Mateusz Maćczak – wokale. Mówią o sobie, że grają po trochu wszystko: blues, rock, reggae czy funky. Dzięki nim, publiczność miała okazję usłyszeć kawał dobrej muzyki o mocnych brzmieniach i przypomnieć sobie niezdarte przeboje polskiego i światowego rocka.

Zanim scenę i całą uwagę publiczności, której średnia wieku ledwie przekraczała dwadzieścia lat, zajął B.R.O., pojawiły się na niej całe konstelacje gwiazd. Poczynając od nowych prowadzących, czyli Julki i Krystiana Wawrzyniaków, którzy towarzyszyli Małgorzacie Grześkiewicz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, będącego głównym organizatorem wydarzenia wraz z Burmistrzem Miasta, Urzędem Gminy i Miasta w Tuliszkowie oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej jako współorganizatorami Dni Tuliszkowa 2023.

Nie mogło zabraknąć oficjalnego rozpoczęcia świętowania, czego dokonał burmistrza Krzysztof Roman. Zaraz po nim prezentacje młodych talentów zapoczątkowały w zgrabnych układach tanecznych, Tuliszkowskie Mażoretki. Na płycie stadionu wystąpiły grupy młodsze i starsze: Milena Kowalczyk, Hania Walczak, Gosia Dysma, Alicja Cicha, Amelka Jesiołkiewicz, Michalina Kosińska, Lena Osajda, Julia Matczak, Kornelia Jędrasik, Zuza Borkowska, Amelia Borkowska, Martyna Ast, Gabrysia Kolonko, Lena Błaszczyk, Helena Bartnik, oraz Ola Gierałka, Julia Majkowska, Lena Krupczyk, Julia Zawadzka, Amelia Skubiszewska, Monika Gierałka, Maja Majkowska, Marysia Rodaszewska, Honorata Bartczak, Lena Szymkiewicz, Maja Szymkiewicz, Michalina Starczyńska, Gabrysia Kubiak, Sandra Czubińska, Liliana Paterkiewicz, Alexandra Buczyńska. Grupa powstała przed trzema laty z inicjatywy Karoliny Łusiaczyk, która nadal jest opiekunką, instruktorką i dobrym duchem formacji działającej przy MGOK w Tuliszkowie.

Następnie na scenę wkroczyli laureaci Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej – Tuliszków 2023. Pojawili się: Alexandra Buczyńska, Wiktor Janiszewski, Inka Rakiewicz, Ania Sieradzan, Amelia Skubiszewska, Antonina Kubiak, Marcelina Kubiak, Paula Kłosińska, Zuzanna Jesiołkiewicz, Marcel Drożdż, Kinga Zajdlic, Gabriela Gajor i Gabrysia Pilarczyk. Mały recital przygotowali także uczestnicy Studia Piosenki MGOK, prowadzonego przez Jarosława Durkiewicza: Kinga Juszczak, Emilia Czubińska, Gabrysia Pilarczyk, Gabrysia Kubiak, Martyna Klimczak. Starszą tworzą: Marcelina Kubiak, Julia Zawadzka, Amelia Skubiszewska, Lilianna Grześkiewicz, Zuzanna Jesiołkiewicz, Lena Przybyła, Antosia Walczak, Marcel Dróżdż. Dla publiczności zaśpiewali „Uchylone drzwi” i „Nie bój się chcieć”.

Kolejna konstelacja gwiazd, która zabłysła na scenie, to Młodzieżowa Grupa Wokalna, działająca również pod kierunkiem Jarosława Durkiewicza w MGOK. Julia Wawrzyniak, Joanna Zamiatowska, Kacper Wawrzyniak oraz Krystian Bukowiecki zaśpiewali dla nas utwór z repertuaru B.R.O. – „Jeszce będzie pięknie oraz „Waniliowe” Landberry i „Za daleko” – utwór, który wykonuje Mrozu. Później czekała nas jeszcze jedna niespodzianka, zresztą Julię Wawrzyniak także. Młodą gwiazdę mogliśmy w tym roku oglądać na scenie telewizyjnej Szansy na Sukces, do której się zakwalifikowała. Muzycznym bohaterem odcinka był Zakopower. Julia zaśpiewała tam utwór zatytułowany Galop. I właśnie tę trudną muzycznie piosenkę wykonała podczas sobotniego wieczoru, a publiczność zgromadzona przed sceną odśpiewała jej Sto lat z okazji urodzin. Na tym bogatym torcie była także wisienka w postaci Żeńskiego Zespołu Wokalnego Fermata, nad którym pieczę sprawują Mariusz Dróżdż oraz Jarosław Durkiewicz. Dziewczyny w kolorowych sukienkach – Gabriela Skubiszewska, Ewa Wągiel, Anna Markiewicz, Kinga Wyzujak, Patrycja Jaskuła i Anna Bartnik – zaśpiewały dla nas Jambolayę z repertuaru Anny Jantar oraz Iść w stronę słońca „2+1”.

W konkursie na namalowanie z pamięci budynku tuliszkowskiego domu kultury można było wygrać atrakcyjne nagrody przekazane przez naszych fundatorów: kupon na pizzę w restauracji Meteora oraz kupon na pizzę w restauracji K2 w Tuliszkowie, podwójny bilet do Kina Centrum w Koninie, bon na zestawy prezentowe u Konsultantek Avon oraz bon podarunkowy na gotowy produkt bądź usługę szycia w Pracowni Krawieckiej Katarzyny Gradeckiej w Nowym Świecie, a także specjalne niespodzianki kosmetyczne przygotowane przez Kwadrans Piękna Katarzyny Bednarz.

Prosto ze Lwowa dla Tuliszkowa

Niedzielny maraton muzyczny rozpoczęła Orkiestra Dęta MGOK Tuliszków, działająca pod kierownictwem Jacka Rybczyńskiego, która wprowadziła słuchaczy w radosny nastrój utworami światowej klasyki muzyki rozrywkowej, przygotowanej na orkiestrowe partytury. Zagrali dla nas: Ksawery Trocha, Ewa Wągiel, Jarek Górny, Wiktoria Kłosińska, Paula Kłosińska, Marianna Skubiszewska, Damian Pawela, Kamil Mielcarek, Tomasz Maćkowski, Michał Majewski, Damian Mielcarek, Damian Klimczak, Mariusz Dróżdż oraz Jarosław Durkiewicz.

Show przygotowany przez Piękni i Młodzi Dawid Narożny ujął publiczność, zwłaszcza dlatego, że do dwóch utworów układy taneczne zaprezentowały Tuliszkowskie Mażoretki. Wspólnym zdjęciom nie było końca.

Kolejną gwiazdą, która pojawiła się na scenie był Kasztelan Band Project. Ich projekt „Największe przeboje Budki Suflera” zyskał nowy, plenerowy wymiar, dzięki czemu dobre rockowe brzmienia jeszcze mocniej poruszyły publiczność, która mogła poczuć się jak podczas najlepszych muzycznych festiwali. Zespół wystąpił w składzie: Mariusz Dróżdż – wokal, Jarosław Durkiewicz – gitara basowa, Tomasz Maćkowski – instrumenty klawiszowe, Mirosław Robak – saksofon altowy, Bartosz Kaźmierczak – puzon, Mateusz Staciwa – trąbka, Monika Cieślak, śpiew, Aldona Jóźwiak (kiedyś Bednarz) – śpiew, Andrzej Jaśkiewicz – perkusja, Marcin Oliński – gitara elektryczna, Marcel Dróżdż – gitara basowa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi Martwe morze, Sen o dolinie, Cisza jak ta, czy Dmuchawce, latawce, wiatr oraz Wszystko, czego dziś chcę.

Na zakończenie scenę zagarnął ukraiński tercet – MIRAMI. Dziewczyny przyjechały do Tuliszkowa prosto ze Lwowa. Na pytanie, czego im najbardziej brakuje w rodzinnym mieście, naznaczonym godziną policyjną ze względów bezpieczeństwa, odpowiedziały jednogłośnie: koncertów.

Nic więc dziwnego, że z ogromną chęcią korzystają z zaproszeń polskiej strony i uczestniczą w wydarzeniach takich jak Dni Tuliszkowa. Zwłaszcza, że Oksana Pidvyshenna, Mary Ivaskevych, i Tania Bek nawiązują znakomity kontakt z publicznością, ujmując ją dobrą polszczyzną. A odbiorcy –  wbrew pozorom – znają repertuar lwowskiego tria. Bez problemu zaśpiewali wspólnie fragmenty jednego z największych hitów, którym debiutowały na rynku muzycznym zespół, zatytułowany Sexualna. Wokalistki przyznały, że ostatnio z powodu takich koncertów jak ten w Tuliszkowie częściej bywają w Polsce, niż u siebie w Ukrainie. Czego sobie życzą oraz o czym marzą? – O szybkim zwycięstwie nad Rosją – jednoznacznie i dobitnie oznajmił znakomicie posługujący się językiem polskim Alexander Duda, który wraz z Andrew Bakunem jest producentem grupy.

Zespół wykonujący muzykę dance, pop, house i ma za sobą ogromne trasy koncertowe w dwóch najważniejszych krajach: USA i Chinach.

Podczas występu w Tuliszkowie dziewczyny zaśpiewały specjalnie dla polskiej publiczności Na zielonej Ukrainie, czyli Hej Sokoły! A także zaprezentowały po raz pierwszy nowy swój utwór.

Zanim zeszły ze sceny burmistrz Krzysztof Roman wraz z Mirosławem Rojkiem, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie, dziękując za przyjazd i występ, wręczyli paniom piękne białe lilie z żółto niebieskimi akcentem w postaci wstęgi.

Podobnie jak pierwszy dzień, także i niedzielne świętowanie, zakończyła dyskoteka.

Na stadionie oprócz sceny, zainstalowane były strefy gastronomiczne oraz bardzo rozległa i wręcz mega bogata strefa lunaparku, gdzie można było wybrać się wręcz w kosmiczną podróż i wrócić na ziemię. Elektryczne samochodziki, kolej czy dziecięce karuzele a także strzelnica i stosika z zabawkami, to nie wszystkie atrakcje z jakich mogli skorzystać ci, którzy dotarli na miejski stadion w Tuliszkowie w sobotę i niedzielę 8 i 9 lipca.

Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali niezawodni druhowie z Wielopola oraz Tuliszkowa a także policja, za co im bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę pracowników i kierownictwa Zakładu Gospodarki Komunalnej. Bez ich współpracy w organizacji Dni Tuliszkowa, trudno byłoby przygotować tak wielkie wydarzenie.

Do zobaczenia za rok!

Galeria