Gminno-Parafialne Dożynki z Wymysłowem i Zadworną

W Tuliszkowie odbyły się Gminno-Parafialne Dożynki, których gospodarzami były sołectwa Wymysłów i Zadworna.

Dożynki, czyli tradycyjne Święto Plonów połączone z mszą świętą oraz obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych w naszej gminie przygotowywane są w ostatnią niedzielę lub sobotę sierpnia.

W tym roku gospodarzami Gminno-Parafialnych Dożynek były sołectwa Wymysłów i Zadworna, a odbyły się 28 sierpnia w Tuliszkowie. Mieszkańcy oby sołectw już na kilka dni przed uroczystościami udekorowali swoje posesje i drogi wjazdowe do miasta. Przepięknie ozdobili też amfiteatr w parku – miejsce dożynkowych uroczystości. Starostami dożynkowymi zostali zajmująca się produkcją bydła mlecznego i mięsnego Agnieszka Siepka z Zadwornej i Tomasz Kalinowski sadownik z Wymysłowa.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą święta w tuliszkowskiej świątyni. O liturgiczną oprawę zadbała Orkiestra Dęta MGOK oraz mieszkańcy Wymysłowa i Zadwornej, którzy zadbali o liturgię słowa i procesję z darami.

Po mszy z Placu Wolności do Amfiteatru w parku wyruszył dożynkowy orszak, przed którym jechał nowoczesny ciągnik oraz stare pojazdy i motocykle. Orszak prowadziły MTZ Mażoretki i Orkiestra Dęta MGOK wraz ze starostami dożynkowymi, za którymi szły delegacje wieńcowe sołectw: Wymysłowa i Zadwornej,  Grzymiszewa, Kiszew, Ogorzelczyna i Tarnowej, Smaszewa i Wróbliny, Sarbicka oraz Wielopola. Pozostałych uczestników uroczystości prowadził Burmistrz Krzysztof Roman oraz Ksiądz Prałat Stanisław Nowak. Wśród gości znaleźli się: Eugenia Paterkiewicz – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tureckiego, Bohdan Radecki – członek Zarządu Powiatu Tureckiego, Andrzej Janczewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Tuliszkowie z wiceprzewodniczącymi i radnymi, przedsiębiorcy i sponsorzy.

Na miejscu uroczystości prowadzeni przez Zespół Jesień, starostowie przekazali chleb i owoce Burmistrzowi GiM Tuliszków, Krzysztofowi Romanowi, który następnie powitał wszystkich i złożył podziękowanie i życzenia rolnikom.

Po przemówieniu Zespół Jesień prowadził tradycyjne obrzędy dożynkowe dzielenia chlebem, a uczestników dożynek częstowali nim starostowie dożynek, burmistrz i ksiądz proboszcz oraz dzieci z sołectw Wymysłów i Zadworna.

Widowiskową częścią uroczystości była prezentacja dożynkowych wieńców i wybór tego, który reprezentował będzie gminę na dożynkach powiatowych.

Wieńce zaprezentowała delegacje poszczególnych sołectw w składzie:

Wymysłów i Zadworna – Katarzyna Łuczak i Daniel Papierski z Wymysłowa oraz Anna Zielińska i Krzysztof Kokociński z Zadwornej; Grzymiszew – Ewelina Pacześna, Zbigniew Pacześny i Urszula Fabiańska; Kiszewy – Elżbieta Rakiewicz, Agnieszka Kusiak, Stanisław Staszak, Jakub Przybyła i Iwona Sobieska; Ogorzelczyn i Tarnowa – Jacek Krzywiński, Sylwia Włodarska z Ogorzelczyna oraz Aleksandra Nawara i Łukasz Malesza z Tarnowej; Smaszew i Wróblina – Barbara Radzimska, Marek Zabłocki ze Smaszewa oraz Lidia Barbusińska z Wróbliny; Sarbicko – Agnieszka Piotrowska-Trocha, Bożena Biniek, Jarosław Wojtasik, Józef Fabiański; Wielopole – Teresa i Henryk Fabiańscy.

Podziękowania za przygotowanie poczęstunku dla uczestników dożynek otrzymali sołtysi, przewodnicząca RSM oraz przewodniczący KGW z Tuliszkowa. W przygotowania wzięły udział:

1.     Sołectwo Krępa

2.     RSMM Tuliszków

3.     Sołectwo Wymysłów

4.     Sołectwo Zadworna

5.     Sołectwo Wróblina

6.     Sołectwo Sarbicko

7.     Sołectwo Nowy Świat

8.     Sołectwo Smaszew

9.     Sołectwo Ogorzelczyn

10.   Sołectwo Kiszewy

11.   Sołectwo Tarnowa

12.   Sołectwo Wielopole

13.   Sołectwo Ruda

14.    Sołectwo Piętno

15.    Sołectwo Grzymiszew

16.    Sołectwo Gadowskie Holendry

17. KGW z Tuliszkowa

Podczas dożynek w imieniu Ministra Rolnictwa Ryszarda Bartosika oraz Dariusza Kałużnego Starosty Tureckiego  głos zabrał Bohdan Radecki – członek zarządu powiatu.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły działające przy MGOK: Zespół Jesień, Młodzieżowa grupa wokalna Studia Piosenki oraz MTZ Mażoretki. Po występach lokalnych zespołów zaprezentował się wokalista discopolowy Pablo. Na koniec wszyscy bawili się przy muzyce, które realizował Adrian Paruszewski.

W imieniu Sołectw Wymysłów i Zadworna podziękowanie złożyły Katarzyna Łuczak i Anna Zielińska.

Katarzyna Łuczak Nikt z nas nie jest samotną wyspą, żyjemy pośród innych i z innymi. Na ogół jesteśmy samodzielni ale bywa też tak, że potrzebujemy wsparcia innych ludzi. Dzisiaj podczas Gminno-Parafialnych Dożynek dziękujemy za tegoroczne plony, za rolników i ich pracę. Przygotowanie takich uroczystości to wspólny wysiłek poszczególnych grup, wielu ludzi całej społeczności. Bałyśmy się przygotowań, obawiałyśmy się, czy im podołamy, ale ludzie, którzy byli razem z nami bardzo szybko pomogli pokonać nasze lęki. W imieniu dwóch sołectw: Sołectwa Wymysłów i Sołectwa Zadworna, chcemy podziękować za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu naszych dożynek. Najpierw dziękujemy Burmistrzowi Gminy i Miasta Tuliszków, za okazane nam wsparcie. Księdzu Prałatowi Stanisławowi Nowakowi dziękujemy za odprawioną Mszę św. Starostom dożynkowym Agnieszce Siepce i Tomaszowi Kalinowskiemu dziękujemy za przyjęcie i pełnienie tej ważnej dożynkowej funkcji. Dziękujemy zespołom z naszego domu kultury, które uświetniły naszą uroczystość: Zespołowi seniorów Jesień, Orkiestrze Dętej, Grupie wokalnej Studia Piosenki oraz Mażoretkom. Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy i Miasta, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za pomoc na każdym etapie przygotowań dzisiejszych uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Tuliszkowie, między innymi za trud włożony w przygotowanie tego miejsca. Dziękujemy również pracownikom przedszkola w Tuliszkowie, za dożynkowe dekoracje. Dziękujemy OSP Grzymiszew za zabezpieczenie dachu amfiteatru, a naszej Policji oraz OSP Tuliszków jesteśmy wdzięczni za zabezpieczenie trasy przemarszu dożynkowego orszaku. Dziękujemy tym, którzy zaszczycili swoją obecnością nasze dożynkowe święto: radnym powiatowym, radnym miejskim, przedstawicielom Stowarzyszenia Solidarni w Partnerstwie, sołtysom, dyrektorom jednostek organizacyjnych, prezesom jednostek OSP naszej gminy, prezesom stowarzyszeń i kół gospodyń oraz pozostałym gościom.

Anna Zielińska Bardzo, bardzo gorąco dziękujemy wszystkim sołtysom, sołectwom i kołom gospodyń wiejskich, za to, że wszyscy włączyliście się w przygotowanie poczęstunku dla uczestników naszych dożynek. To dzięki kulinarnym prezentacjom sołectw, stowarzyszeń i kół gospodyń nasze gminne uroczystości są tak barwne i przede wszystkim smaczne. Naszą serdeczną wdzięczność szczególne kierujemy do wszystkich sponsorów: przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy wsparli nas finansowo i w każdy inny sposób. Wsparli nas: Piekarnia Cukiernia Kasztelan Zdzisław Pietrzak, Instal-Trans Radosław Andrzejewski, PHU Grzegorz Bukowiecki, Żwirownia Dawid Nowak, Gospodarstwo Rolne Jerzy Krupczyk, BETMAG Grzegorz Majkowski, ARS OIL Andrzej Siwek, Gaz-met Krzysztof Szczap, POSTGlanc, Bibułka i Spółka Katarzyna Glanc, Dariusz Pawlak, AVG Polonez, PPHU BUMAR Marek Bucikiewicz, Zakład Usług Budowlano-Telekomunikacyjnych Marek Szewczyk, Andrzej Szymczak, Hacjenda Jerzy i Józef Kubaccy, Waldemar Radecki, Tomasz Jasiński, Tuliszkowskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznych, Moto-Lis, Waldemar Matuszak, Bank Spółdzielczy w Koninie, oddział w Tuliszkowie, Bogdan Kutkowski, PPHU Frutico-Trans Arkadiusz Derenowski, PSB Jago-Bis Tuliszków, PPHU Siatex Robert Pacholski, Zakład Usług Budowlano-Remontowych REMBUD Dariusz Szczewczyk, Materiały Budowlane Klimczak, Izo Serwis Jakub Kowalczyk, Tul-Pol Roman Kowalski, Turplan, FillCo, Dachy-Ciesielstwo Bartek Gibasiewicz, Marzena i Roman Jena, KGW Wymysłowianki.

Katarzyna Łuczak Na koniec chcemy podziękować mieszkańcom miejscowości Wymysłowa i Zadwornej oraz naszemu radnemu Karolowi Zielińskiemu. To dzięki Wam udało nam się przygotować tę  uroczystość, to wspólna, zgodna praca przyniosła dobre owoce. Dziękujemy Wam za udekorowanie naszych miejscowości, placu dożynkowego i witaczy dożynkowych. Wspaniale włączyliście się w przygotowanie poczęstunku.

Anna Zielińska Jesteśmy Wam za to ogromnie wdzięczni. Bez Was nie udałoby się przygotować dzisiejszych uroczystości. Jesteście po prostu wielcy. Dziękujemy Wszystkim, absolutnie wszystkim, którzy nam pomogli i okazali życzliwość. Dzięki Wam wiemy, że wokół nas jest wielu życzliwych i dobrych ludzi. Dziękujemy.

Galeria Zdjęcia Waldemara Radeckiego