Orkiestra Dęta MGOK

Wskrzeszenie orkiestry dętej w Tuliszkowie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie Piotra Pokranta, który od samego początku jest jej prezesem.

O sekcji

Orkiestra dęta MGOK – działająca od lutego 2016 r.

26 stycznia 2016 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie zawiązała się orkiestra dęta. Pierwsza próba odbyła się 4 lutego.

Kapelmistrzem został Jacek Rybczyński, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie oraz dyrygent wrzesińskiej orkiestry. W kilkunastoosobowym znaleźli się  doświadczeni muzycy, którzy grali w istniejącym ongiś w Tuliszkowie zespole i debiutanci.

Wskrzeszenie orkiestry dętej w Tuliszkowie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie Piotra Pokranta, który od samego początku jest jej prezesem.

Próby zaczęły się odbywać w każdy czwartek, od godziny 14.00 do 17.00, dla początkujących nauka gry, a następnie do godziny 20.00 ćwiczył cały zespół.

Żeby mogła zabrzmieć muzyka potrzebne były instrumenty.  Na początku zdobyto kilka z zasobów dawnej tuliszkowskiej orkiestry.  Nie były to jednak instrumenty wysokiej klasy i większość mocno nadgryzł ząb czasu. Młodemu zespołowi zostały one ofiarowane przez ks. prałata Stanisława Nowaka i wypożyczone przez miejscową OSP, w których dyspozycji się znajdowały, a fachowcy przywrócili im dawną świetność. Dla grupy muzyków już grających, dzięki ówczesnemu burmistrzowi Grzegorzowi Ciesielskiemu i samorządowi, zakupione zostały instrumenty nowe i używane, po uprzedniej renowacji.

Takie to były początki orkiestry, która oficjalnie zadebiutowała 11 listopada 2016 r., podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Nauka gry na instrumentach dętych drewnianych i metalowych – działająca przy orkiestrze od lutego 2016 r.

Obecnie orkiestrę prowadzi Michał Przybyła.

Galeria